Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer industrial tin shed, conventional industrial shed, industrial factory sheds, industrial prefabricated factory roofing shed, steel structural industrial sheds and company roofing shed.
₹ 105 / sq ft Get Latest Price
| Frame Material | M.S, Profile Sheets |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial Godown, Wherehouse |
| Service Location/City | All Over In India |
| Features | Weather Resistance, Strong, Rust Proof |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Width | 60 ft (18 m) |
| Length | 120 ft (36 m) |
| Center Height | 40 ft (12 m) |
| Side Height | 18 ft (5.5 m) |
| Built-Up Area | 8000 sq. ft. |
| Shed Type | PEB |
| Intended Use | Warehouse |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Roof Type | Double Slope |
₹ 99 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 15 m (50 ft) |
| Eave Height | 7.5 m (25 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Skylights, Canopy, Turbo Ventilators, Louvers, Mezzanine Floor, Ridge Ventilators |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 15 m (50 ft) |
| Eave Height | 7.5 m (25 ft) |
| Material | High Tensile Steel (HTS) |
| Crane Provision | Without Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Color | Off-White, Blue |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Louvers, Ridge Ventilators, Mezzanine Floor, Turbo Ventilators, Skylights |
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Width | 40 ft (12 m) |
| Length | 50 ft (15 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 8 ft (2.4 m) |
| Built-Up Area | 15000 sq. ft. |
| Shed Type | PEB |
| Intended Use | Factory, Workshop, Warehouse |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 24 m (80 ft) |
| Eave Height | 7.5 m (25 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Louvers, Turbo Ventilators, Mezzanine Floor, Skylights, Ridge Ventilators, Canopy |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 95 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Mild steel |
| Built Type | Prefab |
| Features | Tin Shed Features (Professional Points): - Durability - Strong and long-lasting material with resistance to wear and tear. - Lightweight - Easy to transport and install compared to concrete or heavy roofing. - Cost-Effective - Affordable construction solution for factories, warehouses, and workshops. - Weather Resistant - Provides reliable protection against rain, sun, and wind. - Low Maintenance - Requires minimal upkeep and is easy to clean. - Versatile Use - Suitable for industrial, agricultural, and residential purposes. - Quick Installation - Saves time and reduces construction cost. - Customizable - Available in different sizes, thicknesses, and coatings for specific requirements. |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Water Proof | Yes |
| We also installs | Yes |
| Is It Waterproof | Yes |
| Is It Rustproof | Yes |
| Minimum Order Qty | 500sqf |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 24 m (80 ft) |
| Eave Height | 7.5 m (25 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | Without Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Louvers, Ridge Ventilators, Skylights, Mezzanine Floor, Turbo Ventilators, Canopy |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Surface Treatment | Color Coated |
| Built Type | Prefab |
| Service Location/City | All India |
| Thickness | 10mm |
| Features | Weather Resistance And Rust Proof |
| Usage/Application | Warehouse |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild steel |
| Built Type | Prefab |
| Position | Exterior |
| Features | Weather Resistance And Rust Proof |
| Thickness | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Sheet Type | Colour Coated Sheet |
| Service Mode | On Site |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Service Type | New Installation |
| Roof Type | Industrial Roof |
| Service Location | Onsite In City |
| Sheet Material | Galvanized Steel |
| Roof Shape | Truss Roof |
| Application Area | Industrial |
| Service Warranty | Up To 1 Year |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild steel |
| Service Location/City | Pan India |
| Service City | ALL INDIA |
| Rolled Shape | Rectangular Bar |
| Finishing | Galvanized |
| Type Of Location | Commercial |
Get Latest Price
Mr. Parvez Choudhary (Owner)
MR Building System
opposite: J-28,Sector-63, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India