We are a leading Manufacturer of pre engineered building structure, warehouse shed construction service, industrial prefabricated factory shed, prefabricated buildings factory, lightweight structure sheds and peb structural shed manufacturer from Noida, India.
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Built-up Area | 1000 sq.m |
| Application | Cold Storage |
| Eave Height | 4.5 Mtr (15 ft) |
| Clear Span | Yes (Single Span) |
| Crane Provision | Above 20 Ton |
| Wall & Roof System | Insulated Panel |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Accessories | Mezzanine Floor |
| Service Scope | Turnkey Project |
₹ 105 / sq ft Get Latest Price
| Shed Type | Warehouse Shed |
| Material | Steel |
| Built Type | Prefabricated |
| Roof Type | Truss |
| Usage | Factory |
| Shed Height | 22 ft |
| Location | On Site |
| Service Mode | Onsite |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 18 m (60 ft) |
| Eave Height | 6 m (20 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | Without Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Color | Blue |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | Non-Insulated |
| Accessories | Ridge Ventilators, Louvers, Mezzanine Floor, Canopy, Turbo Ventilators, Skylights |
₹ 230 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 24 m (80 ft) |
| Eave Height | 7.5 m (25 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Roof Type | Single Slope Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Turbo Ventilators, Ridge Ventilators |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Width | 60 ft (18 m) |
| Length | 120 ft (36 m) |
| Center Height | 40 ft (12 m) |
| Side Height | 20 ft (6 m) |
| Built-Up Area | 8000 sq. ft. |
| Shed Type | PEB |
| Intended Use | Warehouse |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Roof Type | Single Slope |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Shed Type | PEB (Pre-Engineered) |
| Intended Use | Warehouse |
| Built-up Area | 2001-5000 sq.ft |
| Clear Span (Width) | 31-50 ft (15 m) |
| Eave Height | 16-25 ft (7.5 m) |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Wall Cladding Material | Profiled Sheet |
| Mezzanine Floor | Yes |
| Crane Provision | Yes |
| Accessories | Louvers, Insulation, Skylight, Canopy, Downspout Pipe, Ridge Vent, Turbo Ventilator |
Mr. Parvez Choudhary (Owner)
MR Building System
opposite: J-28,Sector-63, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India