Manufacturer of a wide range of products which include prefabricated factory roofing shed, mild steel prefabricated factory shed and industrial prefabricated structure.
₹ 140 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 18 m (60 ft) |
| Eave Height | 6 m (20 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | Without Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Roof Type | Single Slope Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Turbo Ventilators, Skylights, Ridge Ventilators |
₹ 18 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 24 m (80 ft) |
| Eave Height | 7.5 m (25 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | Non-Insulated |
| Accessories | Turbo Ventilators, Louvers, Canopy, Ridge Ventilators |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Built Type | Prefab |
| Area | 25000 sq ft |
| Eave Height | 40 ft (12 m) |
| Span Type | Multi Span |
| Crane Capacity | Up to 15 Ton |
| Sheet Material | Galvalume Sheet |
| Insulation | PUF Insulation |
| Features | Turbo Ventilators, Louvers, Ridge Ventilators, Skylights, Rolling Shutters, Windows |
| Service Type | Turnkey Project |
Minimum order quantity: 500 Kg
Mr. Parvez Choudhary (Owner)
MR Building System
opposite: J-28,Sector-63, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India