Pioneers in the industry, we offer industrial prefabricated factory shed, industrial godown roofing shed, ms prefabricated industrial shed, industrial roofing shed, factory roofing shed and prefabricated shop roofing shed from India.
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | Sail jsw |
| Thickness | 10mm |
| Features | Weather Resistance And Rust Proof |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Water Proof | Yes |
| We also installs | Yes |
| Position | Interior |
| Is It Waterproof | Yes |
| Is It Rustproof | Yes |
| Minimum Order Qty | 500 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 105 / sq ft Get Latest Price
| Width | 80 ft (24 m) |
| Material | Mild steel |
| Length | 150 ft (45 m) |
| Center Height | 40 ft (12 m) |
| Side Height | 10 ft (3 m) |
| Built-Up Area | 15000 sq. ft. |
| Shed Type | PEB |
| Usage/Application | Industrial Godown |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 220 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Thickness | 10mm |
| Features | Water Proof, Weather Resistance And Rust Proof |
| Roofing Type | Fiber Roof |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Material | MS |
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Truss | Fabricated |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Thickness | 10mm (Sheet) |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Weather Proof, Water Proof And Rust Proof |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 15 m (50 ft) |
| Eave Height | 7.5 m (25 ft) |
| Material | Mild steel |
| Built Type | Prefab |
| Crane Provision | Without Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Thickness | 10mm |
| Features | Weather Resistance, Stronger And Rust Proof |
| Roof Type | Single Slope Roof |
| Accessories | Turbo Ventilators, Louvers |
| Roofing Type | Hut type |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Is It Water Proof | Yes |
| Position | Exterior |
| We also installs | Yes |
| Is It Waterproof | Yes |
| Is It Rustproof | Yes |
| Minimum Order Qty | 500 |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild steel |
| Built Type | Prefab |
| Roofing Type | Fiber Roof |
| Position | Exterior |
| Features | Weather Resistance And Rust Proof |
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Shop |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild steel |
| Built Type | Prefab |
| Roofing Type | Fiber Roof |
| Position | Exterior |
| Features | Eco Friendly, Weather Resistance And Rust Proof |
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | House |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 105 / sq ft Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Built Type | Prefab |
| Roofing Type | Tin Roof |
| Features | Weather Resistance And Rust Proof |
| Thickness | 10mm |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Mr. Parvez Choudhary (Owner)
MR Building System
opposite: J-28,Sector-63, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India