Pioneers in the industry, we offer industrial shed fabrication service, industrial shed fabrication and shed fabrication works from India.
₹ 125 / sq ft Get Latest Price
| Service Type | Fabrication And Erection |
| Shed Type | Industrial Shed |
| Material Grade | Mild Steel |
| Shed Span | 15 To 25 m |
| Shed Height | 6 To 9 m |
| Length | Up to 20 m (Up to 65 ft) |
| Cladding Material | PPGI Sheet |
| Roof Shape | A Type |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Connection Type | Bolted |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Width | 20 ft (6 m) |
| Length | 50 ft (15 m) |
| Center Height | 20 ft (6 m) |
| Side Height | 18 ft (5.5 m) |
| Built-Up Area | 15000 sq. ft. |
| Shed Type | PEB |
| Intended Use | Warehouse |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Built Type | Prefab |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Truss | Fabricated |
| Frame Material | MS STEEL |
| Service Location/City | All India |
| I deal in | All Over India |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Mr. Parvez Choudhary (Owner)
MR Building System
opposite: J-28,Sector-63, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India