Manufacturer of a wide range of products which include industrial steel factory roofing shed and structural steel fabrication service.
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 24 m (80 ft) |
| Eave Height | 6 m (20 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Turbo Ventilators |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 90 / Kg Get Latest Price
| Service Type | Structural Fabrication |
| Material Grade | IS 2062 E350 |
| Fabrication Location | On Site & Off Site |
| Structure Type | Portal Frame, Column, Beam, Gantry, Stair & Handrail |
| Industry | Industrial |
| Surface Treatment | Powder Coated, Epoxy Painted |
| Max Thickness | Up to 25 mm |
| Max Length | Up to 12 m |
| Welding Process | MIG Welding |
| Service Mode | Contract Basis |
Mr. Parvez Choudhary (Owner)
MR Building System
opposite: J-28,Sector-63, Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India